Czym tak naprawdę jest depresja?

Depresja jest chorobą afektywną – dominuje nastrój chorego i całkowicie przeobraża jego obraz siebie i świata. Często nierozpoznawana i mylona ze zwykłymi objawami zmęczenia lub reakcji na trudne sytuacje i doświadczenia życiowe może prowadzić do poważnych zaburzeń. Prawidłowo zdiagnozowana i leczona może zniknąć raz na zawsze.

Mózg w depresji

W trakcie choroby dochodzi do zaburzeń biochemii mózgu. Pojawiają się problemy w wytwarzaniu hormonów odpowiedzialnych za uczucie szczęścia:

  • dopaminy, dzięki której odczuwa się przyjemność
  • serotoniny, która przyczynia się do posiadania dobrego nastroju
  • noradrenaliny odpowiedzialnej za chęć do życia.

Takie zaburzenia sprawiają, że chory zaczyna wycofywać się z życia, unika kontaktów z bliskimi, przestają go cieszyć rzeczy, które do tej pory sprawiały mu radość. Ma również problemy z podjęciem jakiejkolwiek aktywności.

Wsparcie bliskich jest nieocenione

Osoba cierpiąca na depresję często nie jest w stanie zauważyć problemu. Jeśli bliscy nie wspierają, a wymagają zmiany podejścia i poprawy zachować, marne są szanse na to, że chory zacznie funkcjonować normalnie. Pomoc bliskich jest niezwykle ważna nie tylko w zdiagnozowaniu problemu, ale również podczas leczenia i terapii. Każde ciepłe słowo przyczyni się do szybszego powrotu do zdrowia. Osamotnienie i brak zrozumienia może pogłębić stan osoby zmagającej się z depresją i doprowadzić do momentu, w którym nie będzie widział sensu życia.

Depresja to choroba duszy?

Na pytanie „co to jest depresja” specjaliści jednogłośnie odpowiadają, że to choroba, która odbiera chęć do życia. Mimo iż mózg jest odpowiedzialny za taki stan, cierpi również ciało. W zaawansowanym stadium depresji chory nie tylko traci apetyt, ale często odczuwa fizyczny ból, a nawet targa się na swoje życie. Emocjonalna pustka pojawia się nie tylko po tragicznych wydarzeniach czy utracie kogoś bliskiego, ale także w wyniku stresu, nieradzenia sobie z nadmiarem obowiązków czy nieustanną krytyką ze strony bliskich lub przełożonych w pracy.

Kategorie
Samopoczucie i zdrowie