Jak sobie radzić z katarem u dziecka?

Dokuczający katar w sezonie jesienno-zimowym trudzi mnóstwo bobasów. Czasami jest bardzo przykry – nie pozwala dziecku swobodnie oddychać, utrudnia normalne, codzienne czynności i przeszkadza w spaniu. Oto, w jaki sposób pomóc maluchowi w czasie kataru.

  1. Doceń zbawienny wpływ inhalacji. Do niskiego garnka wlej dość ciepłą wodę oraz wkrop do niej 4-6 kropelek gotowego miksu olejków zapachowych. Dziecko powinno nachylić się nad mieszanką oraz ostrożnie wdychać pachnące opary. Możesz też po prostu zwilżyć aromatycznym olejkiem pościel naszej pociechy czy też chustkę do wydmuchiwania noska. Niezwykle wskazane w oczyszczaniu z wydzieliny dróg oddechowych są też inhalatory. Wart polecenia jest zwłaszcza inhalator Philips, który to został zaprojektowany tak, żeby obsługa była nieskomplikowana oraz utrzymać odpowiednią higienę.
    2. Stymuluj kichanie. Jest to wyjątkowy sposób, na wyeliminowanie zalegającej rzadkiej wydzieliny. Smaruj łagodnie buzię pod nosem maścią o aromacie majeranku czy też o aromacie nagietka (lecz nie wprowadzaj maści do środka noska). Możesz swobodnie również dać dziecku do powąchania rozcięty ząbek czosnku lub listek geranium.
    No i na koniec: Pilnuj, by dziecko regularnie dmuchało nosek. Powinien robić to najpierw pierwszą, dalej następną dziurką. Wydmuchiwanie pójdzie sprawniej, jeżeli wcześniej wkropisz nosek solą fizjologiczną. Ogromny kłopot z dmuchaniem noska występuje zwłaszcza u kilkumiesięcznych dzieci. Ażeby pomóc im w pozbyciu się zalegającej wydzieliny warto wykorzystać aspirator lub znaną od lat gruszkę do nosa.
    Bardzo ważne: przypilnuj o dostateczną wilgotność powietrza w pomieszczeniach (np. powieś na kaloryferach wilgotne ręczniki).
Kategorie
PolecanePoradniki