Firanki i zasłony w połączeniu z roletami – co wybrać?

Główną zaletą rolet dzień noc jest możliwość własnoręcznego dopasowania poziomu zaciemnienia okna i dobór odpowiedniego wariantu kolorystycznego. Warto je uzupełnić firanami, bądź zasłonami, dzięki którym okno będzie lepiej dopracowane aranżacyjnie.

Roleta dzień noc – z dodatkami, czy bez?

Firanki i zasłony są niezbędnym dodatkiem do każdej rolety. Po pierwsze dlatego, że sama roleta nie zawsze zapewni nam prywatność. Po drugie, brak firan i zasłon sprawia wrażenie pustki, którą trudno wypełnić nawet najlepiej dopracowaną roletą. Zanim jednak przejdziemy do ich zakupu, sprawdźmy, który wariant najlepiej połączy się z klasyczną roletą.

Jakie firany wybrać?

Przede wszystkim takie, które będą pozbawione niepotrzebnych zdobień i dodatków. Firany do rolet powinny być gładkie, gdyż tylko wtedy będą one stanowić odpowiednie tło dla reszty kompozycji. Dobrze, jeśli firana jest nieco dłuższa od rolety, gdyż dzięki temu całość prezentuje się o wiele lepiej. Warto też postawić na prostotę firan. Brak dodatkowych upięć będzie bardzo wskazany, gdyż nie współgrają one zbyt dobrze z dwubarwną wersją klasycznej rolety.

Jakie zasłony wybrać?

Odpowiedź jest prosta: najlepiej takie, których kolorystyka będzie dopasowana do barwy rolety. Warto wprowadzić tu pewne modyfikacje w tonacji, dzięki czemu światło wpadające do wnętrza będzie miało jednorodną kolorystykę. Długość zasłon powinna być nieco większa od długości rolet. Najlepiej, jeśli zasłona zakryje obrys firany, nadając wnętrzu ciepła i ujednolicając kolorystykę w obszarze okien. Można też postawić na dość ryzykowny, ale ciekawy stylistycznie wariant z zasłonami opadającymi na podłogę. Całość kompozycji powinna być podkreślona przez zdobne karnisze z podwójnymi prowadnicami (osobna dla firan i osobna dla zasłon).

Podsumowując, połączenie rolet z firanami i zasłonami to ciekawa opcja aranżacyjna, pozwalająca wypełnić pustkę w okiennej stylizacji. Mimo to trzeba być ostrożnym – takie połączenie nie zawsze przyniesie pożądany efekt.

Artykuł powstał we współpracy z https://www.rolmajster.pl

Kategorie
Inne tematy