Badania, o których musisz pamiętać w ciąży

Ciąża to trudny czas dla organizmu kobiety. Aby płód mógł prawidłowo rozwijać się bez szkody dla matki konieczne jest wyjątkowe dbanie o swój stan zdrowia. Sprawdźmy więc jakie badania należy wykonywać w ciąży. Dzięki nim możesz mieć pewność, że twój stan zdrowia znajduje się pod kontrolą a wszelkie zagrożenia zostaną szybko wyeliminowane.

Na samym początku

Tuż po zajściu w ciążę warto wykonać szereg badań, które pozwolą ci się upewnić, że twój organizm jest zdrowy i jest w stanie poradzić sobie z jej trudami. Pierwszym i podstawowym badaniem jest oczywiście morfologia krwi, dzięki której można wykryć i leczyć anemię. Poza tym, niezbędnymi badaniami w tym okresie są między innymi cytologia oraz

bakteriologia pochwy, określenie grupy krwi matki oraz czynnika Rh a także pomiar glukozy na czczo, dzięki któremu można upewnić się, czy nie istnieje zagrożenie cukrzycą.

Co powinnaś zabrać w torbie przed porodem?

https://pieknanet.pl/torba-do-szpitala-czyli-jak-przygotowac-sie-do-porodu/

Badanie USG – przynajmniej 3 razy w czasie ciąży

Oczywistym jest, że w czasie ciąży monitoruje się nie tylko stan zdrowia matki, ale również to, w jaki sposób rozwija się płód. Obecnie najbezpieczniejszym a jednocześnie naprawdę wiele mówiącym jest badanie utrasonograficzne. Pozwala ono określić czy wszystkie organy dziecka wyglądają prawidłowo i odpowiednio się rozwijają, czy serce płodu bije a ilość wód jest wystarczająca. Może ono służyć również obserwacji stanu łożyska. Badanie USG powinno zostać wykonane minimum 3 razy w okresie ciąży (jeśli występują problemy lub podejrzenia – częściej).

Co z badaniami prenatalnymi?

Wiele lekarzy wciąż nie widzi wskazań do wykonywania tego typu badań jeśli według USG ciąża rozwija się prawidłowo. Jako świadoma matka powinnaś jednak zażądać ich już między 11 a 18 tygodniem ciąży. Jednym z popularniejszych badań jest amniopunkcja, która nie stwarza zagrożenia dla płodu, ponieważ polega jedynie na pobraniu niewielkiej próbki płynu owodniowego. Dzięki temu możliwe jest wykrycie wad genetycznych oraz wielu innych poważnych chorób płodu.

Podsumowując, nawet zdrowo rozwijająca się ciąża wymaga wizyt lekarskich oraz regularnego wykonywania szeregu badań diagnostycznych. Nie należy z nich jednak rezygnować – ich wykonywanie to gwarancja, że ciąża nie będzie zbyt obciążająca dla twojego organizmu.

Artykuł został opracowany dzięki konsultacji z http://www.aborcja.cz.

Kategorie
Poradniki