Co zrobić, gdy w zmywarce stoi woda?

Zmywarka w wielu gospodarstwach domowych jest już nieodłącznym elementem wyposażenia i zapewne nie wyobrażasz sobie bez niej życia. Z tego powodu stojąca woda, która nie została odprowadzona po skończonej pracy stanowi spory problem. Czy wiesz, jakie kroki podjąć w takiej sytuacji? Jak uniknąć podobnych problemów w przyszłości?

Przyczyny stojącej wody w zmywarce

Aby dowiedzieć się, dlaczego woda w Twojej zmywarce stoi, znajdź przyczynę awarii w kilku krokach:

  1. Odłącz zmywarkę od źródła prądu i dopływu wody, aby móc bezpiecznie wykonać dalsze czynności. Wyciągnij wszystkie naczynia i koszyk, które znajdują się w zmywarce. Wysuń półki na zewnątrz, a następnie usuń nadmiar wody.
  2. Wyciągnij filtr, w którym mogły znaleźć się resztki jedzenia. Opłucz go pod bieżącą wodą.
  3. Gdyby to nie pomogło, sprawdź wąż odpływowy – jest on często narażony na osad, będący połączeniem twardej wody, tłuszczu i nierozpuszczonych detergentów.
  4. Przy okazji sprawdź stan odpływu kanalizacyjnego. Tak jak w innych elementach mogą zbierać się w nim odpady spożywcze.
  5. Jeśli powyższe elementy działają prawidłowo, sprawdź pompę odpływową. Aby się do niej dostać, musisz usunąć górną część urządzenia i ocenić, czy wirnik pompy nie jest uszkodzony lub nie znajdują się w nim zanieczyszczenia. W innym przypadku możesz samodzielnie kupić i wymienić pompę na nową lub zasięgnąć pomocy specjalisty.

Jak zapobiegać przyszłym usterkom?

Najlepszym rozwiązaniem jest niedopuszczenie do sytuacji, w której Twoja zmywarka będzie niezdolna do użytku. Chcąc cieszyć się wygodą płynącą z jej posiadania, musisz odpowiednio o nią dbać. W tym przypadku najrozsądniejsze będzie zaopatrzenie się w zestaw do zmywarek marki Ludwik, w skład którego wchodzą płyn nabłyszczający na bazie kwasku cytrynowego, 5-funkcyjny proszek do zmywarki oraz sól ochronna.

Dodanie nabłyszczacza zapobiega smugom, zaciekom i kamieniowi, które mogą pojawić się na naczyniach. Chroni szkło przed matowieniem i nadaje połysku. Sól ochronna, zmiękcza wodę, przeciwdziała osadowi, który może wystąpić na przyborach kuchennych oraz chroni wewnętrzne części urządzenia przed nieczystościami. Z kolei proszek ma za zadanie usuwać nawet najbardziej uporczywy brud.

Warto używać wszystkich trzech produktów jednocześnie, ponieważ dzięki temu uzyskasz najlepsze rezultaty i nie będziesz martwić się o sprawność swojej zmywarki. Wszelkie wytyczne, w jaki sposób dozować poszczególne detergenty znajdują się w instrukcji zamieszczonej przez producenta. Pamiętaj, aby na bieżąco kontrolować czystość i stan urządzenia. W razie jakichkolwiek nieprawidłowości będziesz w stanie szybko zareagować i uniknąć problematycznej awarii. 

Kategorie
Inne tematy