Epilacja laserowa – co warto o niej wiedzieć?

Epilacja laserowa ceniona jest przede wszystkim za to, że pozwala uzyskać długotrwałe efekty. Nie wiąże się z podrażnieniami skóry czy wrastającymi włoskami, co często towarzyszy tradycyjnym metodom depilacji. Zdecydowanie zasługuje na miano zabiegu wszech czasów. Co warto o niej wiedzieć?

Co to jest epilacja laserowa i czym się różni od depilacji?

Depilacja laserowa, a właściwie epilacja laserowa, np. w Klinice Miracki Warszawa, to zabieg trwałego usuwania owłosienia wraz z cebulkami. Sama wiązka światła nie niszczy włosa, ale następuje to w efekcie procesu fototermolizy, który zachodzi w skórze pod wpływem lasera. Dzięki termicznemu zniszczeniu mieszka włosowego, jego odrost jest praktycznie niemożliwy. Natomiast termin depilacja odnosi się przede wszystkim do zabiegów, które polegają na wyrywaniu włosów (depilacja woskiem, pastą cukrową, elektrycznym depilatorem, pęsetą). Po klasycznej depilacji cebulka zostaje nieuszkodzona, więc po pewnym czasie włosy odrastają.

Trwałość efektów laserowej depilacji zależy od tego, czy zastosowana została wystarczająca liczba zabiegów w odpowiednim czasie. Należy pamiętać, że tylko włosy w fazie anagenu (wzrostu) mogą ulec nieodwracalnemu zniszczeniu. Dlatego konieczne jest powtarzanie epilacji laserowej co kilka tygodni tak, aby wszystkie włosy znajdujące się aktualnie w fazie wzrostu zostały skutecznie wychwycone. Czas trwania anagenu jest kwestią indywidualną i zależy od takich czynników, jak obszar skóry, wiek, płeć, równowaga hormonalna organizmu. O liczbie i częstotliwości zabiegów zawsze decyduje specjalista wykonujący zabieg na podstawie przeprowadzonego wywiadu i oceny skóry pacjenta.

Jak przebiega zabieg usuwania owłosienia laserem?

Zabieg epilacji laserowej przeprowadzany jest po wstępnej konsultacji, podczas której kosmetolog musi dowiedzieć się, jak najwięcej o pacjencie – pyta o zdrowie ogólne, przebyte choroby i zażywane leki. Jest to konieczne, aby wykluczyć ewentualne przeciwwskazania do laseroterapii. Przed depilacją laserową trzeba się też odpowiednio przygotować:

  • Po pierwsze – skóra nie może być świeżo opalona.
  • Po drugie – należy odstawić wszelkie leki i zioła fotouczulające.
  • Po trzecie – miejsce poddawane epilacji laserowej, trzeba delikatnie ogolić zwykłą maszynką tuż przed zabiegiem (w tym samym dniu lub dzień wcześniej).

Tak przygotowany pacjent przychodzi na pierwszy zabieg epilacji laserowej. Czas jego trwania zależy od depilowanego obszaru. Chociaż nowoczesne metody epilacji są mało bolesne, to jeżeli obawiamy się dyskomfortu, możemy zdecydować się na znieczulenie miejscowe kremem. Po zabiegu trzeba unikać opalania i przed kolejną sesją przygotować się dokładnie tak samo, jak przed pierwszą. Aby osiągnąć satysfakcjonujące rezultaty, trzeba wykonać pełną serię zabiegów, zaleconą przez specjalistę.

Czy epilacja jest bezpieczna? Nowoczesne lasery znane są ze swojej delikatności dla skóry. Na przykład depilacja laserowa Vectus, dzięki unikatowej technologii SkinTel, bezbłędnie odczytuje poziom melaniny w skórze i całkowicie eliminuje ryzyko jakichkolwiek poparzeń.

Jaki laser do depilacji wybrać przy jasnych włosach?

Osoby o jasnych włosach często zadają sobie pytanie, jaki laser do depilacji będzie najlepszy dla nich i czy w ogóle w ich przypadku będzie skuteczna. Jeszcze do niedawna trwałe usuwanie jasnego owłosienia laserem nie było możliwe. Dziś istnieją wyspecjalizowane urządzenia, które dedykowane są właśnie tym najtrudniejszym przypadkom. Jak informują eksperci z warszawskiej Kliniki Miracki, idealnym rozwiązanie przy jasnych i bardzo cienkich włosach jest laser do depilacji Motus. Urządzenie to o 25% skuteczniej niż inne lasery wychwytuje chromofor melaniny, dzięki czemu jest w stanie rozpoznać nawet włosy, w których barwnik ten występuje w najniższym stężeniu (cienkie i jasne).

Masz więcej pytań związanych z epilacją laserową? Przed zabiegiem skonsultuj się ze specjalistą z Kliniki Miracki w Warszawie.

Kategorie
Uroda