Kolka niemowlęca – jak skutecznie poradzić sobie z tą dolegliwością?

Każdy rodzic chce, by jego dziecko cieszyło się dobrym zdrowiem oraz samopoczuciem. Czasem jednak pewnych dolegliwości nie da się uniknąć. Jedną z nich jest kolka niemowlęca. To częsty problem, z którym zmagają się rodzice kilkumiesięcznych maluchów. Na szczęście, istnieją skuteczne sposoby na jego złagodzenie.

Czym jest kolka niemowlęca?

Kolka niemowlęca to częsta dolegliwość, która występuje u dzieci w okresie 3-4 miesiąca życia. Objawia się silnym, nieutulonym płaczem, który pojawia się regularnie, często w określonych porach dnia (np. wieczorem). Dziecko mocno napina brzuszek, podkurcza nóżki, napina całe ciało. Kolka niemowlęca może wiązać się z obecnością gazów w przewodzie pokarmowym dziecka i wiąże się z bólem brzucha. Często nie towarzyszą jej żadne dodatkowe objawy, dlatego nie traktuje się jej w kategorii choroby.

Jakie są jej przyczyny?

Przyczyn powstawania kolki niemowlęcej jest naprawdę sporo. Często trudno jest więc ustalić, dlaczego występuje. Część specjalistów uznaje, że jest to spowodowane niedojrzałością układu pokarmowego u dziecka. Inni uznają, że jest to związane z nietolerancją niektórych składników, które występować mogą zarówno w mleku matki, jak i w modyfikowanych mieszankach. Czasem zdarza się tak, że kolka pojawia się mimo tego, że pokarm dziecka się nie zmienił. Słowem, jest to dolegliwość, którą należy łagodzić, nie musimy jednak dopatrywać się w niej występowania problemów zdrowotnych u dziecka.

Jak skutecznie radzić sobie z kolką niemowlęcą?

Istnieje wiele sposobów na poradzenie sobie z kolką niemowlęcą. Wśród nich wymienić możemy podawanie rozkurczowych, ziołowych herbatek, masaż brzuszka, ciepłe okłady, podkurczanie nóżek, które może ułatwić dziecku wydalenie nagromadzonych gazów oraz wiele, wiele innych sposobów. Warto również zadbać o sprawdzone rozwiązania na ukojenie płaczu np. biały szum. Rodzice, których pociechy zmagają się z tą dolegliwością mają więc sporo możliwości pomocy. Jeśli kolki są bardzo nasilone warto skorzystać również z pomocy lekarza, który może pomóc poradzić sobie z tym problemem przez dobór odpowiednich leków.

Szukaj informacji i sprawdzaj metody

Pamiętaj, że każde dziecko jest inne, przez co nie wszystkie metody mogą sprawdzić się w przypadku twojego malucha. Warto więc poznać ich jak najwięcej. Pomóc w tym może ci dobry serwis o kolce, na którym znajdziesz wiele przydatnych informacji na temat tej dziecięcej dolegliwości. Zapoznając się z nimi i testując różne sposoby na przyniesienie ulgi maluchowi szybko znajdziesz rozwiązanie waszego problemu. Merytoryczna wiedza, która znajdziesz w internecie pomoże ci poczuć się spokojniej i bez obaw zadbać o zdrowie i dobre samopoczucie twojego malucha. 

 

Podsumowując, kolka niemowlęca to częsta przypadłość, która nie musi oznaczać, że w organizmie twojego dziecka dzieje się coś niepokojącego. Jest ona jednak nieprzyjemna dla malucha, dlatego warto szukać sprawdzonych metod, które przyniosą dziecku ulgę. Na szczęście istnieje sporo sposobów na walkę z kolką niemowlęcą. Z pewnością znajdziesz ten najskuteczniejszy.

Kategorie
Samopoczucie i zdrowie