Hydrolaty kwiatowe – czym są i jak je stosować?

Każda kobieta, która dba o swoją urodę wie doskonale, że warto czerpać z tego co daje nam natura. Substancje zawarte w roślinach działają bowiem często o wiele skuteczniej niż syntetycznie produkowane kosmetyki. Co więcej, nie powodują podrażnień czy alergii. Nic więc dziwnego, że rola naturalnych preparatów do pielęgnacji rośnie. Wśród tych, które cieszą się szczególnie dużą popularnością warto wymienić hydrolaty kwiatowe.

Czym są hydrolaty?

Hydrolaty kwiatowe to produkty nazywane inaczej wodami kwiatowymi. Jest to nic innego jak woda, która pozostaje po produkcji olejków zapachowych. Hydrolaty są kosmetykami pozbawionymi alkoholu, chemicznych barwników czy substancji zapachowych. Dzięki temu są bezpieczne i łagodne w działaniu.

Jak powstają hydrolaty?

Hydrolat czyli woda kwiatowa powstaje w procesie destylacji z parą wodną całych roślin lub ich części. W wyniku tego procesu otrzymuje się olejek eteryczny i wodę podestylacyjna. Woda ta zawiera cenne substancje roślinne rozpuszczalne w wodzie oraz śladowe ilości olejku. Wody kwiatowej nie otrzymamy poprzez wymieszanie wody z olejkiem eterycznym, gdyż brak tam cennych rozpuszczalnych w wodzie części składowych materiału roślinnego. Hydrolaty mogą być, więc stosowane bezpośrednio na skórę jako tonik w formie bez rozcieńczania lub pod postacią odświeżającej wody w atomizerze czy jako faza wodna wykorzystywana do produkcji kosmetyków: kremów, balsamów lub jako dodatek do masek. Hydrolaty polecane są szczególnie dla osób ze skłonnościami do alergii, gdyż posiadają jedynie śladowe ilości olejków eterycznych, nie powodując przy tym uczuleń. Wody kwiatowe uzyskiwane z różnorodnych roślin, pochodzących z różnych stron świata, różnią się między sobą właściwościami. Przy wyborze odpowiedniej wody roślinnej można sugerować się jej właściwościami, jak również indywidualnymi preferencjami co do zapachu.

W czym mogą pomóc?

Nawilżające hydrolaty do twarzy mają wiele zalet. Nie tylko doskonale nawilżają naszą cerę przywracając jej idealny poziom wody, ale również potrafią łagodzić podrażnienia, działać oczyszczająco, pomagać w usuwaniu toksyn a także wzmacniać naczynia krwionośne i usuwać widoczne skutki przemęczenia. To kosmetyk, który z powodzeniem może zastąpić tonik w codziennej pielęgnacji. Wiele zależy od tego, z jakiego kwiatu powstał dany kosmetyk. Przykładowo, w mydlarni Cztery Szpaki znaleźć możemy hydrolat jaśminowy, który sprawdzi się w przypadku skóry wrażliwej, oraz produkt pozyskany z lawendy, który przyspiesza gojenie.

Jak stosować hydrolaty kwiatowe?

Hydrolaty kwiatowe mogą być stosowane na wiele różnych sposobów. Możemy rozpylać je mgiełką na twarz, przecierać cerę nasączonych w nim wacikiem a także lekko wklepywać je w skórę. Jeśli chcemy by nasze spojrzenie odzyskało blask wystarczy położyc na powiekach kompresy nasączone hydrolatem. Dzięki temu, ten sam kosmetyk może pomóc nam w osiągnięciu różnych efektów – od maksymalnego nawilżenia po utrwalenie makijażu czy odświeżenie cery.

Jak widać, hydrolaty kwiatowe to propozycja, która powinna znaleźć się na półce każdej kobiety. Tym bardziej, że dostępne są obecnie w szerokiej ofercie produktów pochodzących z wielu różnych roślin. Dzięki temu każda z nas może znaleźć preparat dopasowany do typu swojej cery oraz jej indywidualnych potrzeb.

Jaki masz rodzaj cery?

Określenie rodzaju cery przed momentem rozpoczęcia pielęgnacji skóry hydrolatami to podstawa. Na tej podstawie będzie można dobrać odpowiedni rodzaj wody kwiatowej, który będziemy stosować na co dzień. Różnią się one bowiem właściwościami i działaniem, dlatego powinny być dopasowane do rodzaju Twojej cery. Wyróżniamy 4 rodzaje: normalną, mieszaną, suchą i tłustą. Rodzaje cery możemy podzielić również ze względu na typ: naczynkowa, wrażliwa, dojrzała czy trądzikowa.

Podział hydrolatów ze względu na rodzaj cery:

 

Hydrolaty do cery normalnej:

  • lawendowy
  • różany
  • z kwiatów gorzkiej pomarańczy

Hydrolaty do cery mieszanej:

  • rumiankowy
  • szałwiowy
  • miętowy
  • lawendowy
  • z kwiatów gorzkiej pomarańczy

Hydrolaty do cery suchej:

  • z czystka
  • szałwiowy
  • lawendowy
  • różany z kwiatów gorzkiej pomarańczy

Hydrolaty do cery tłustej:

  • rumiankowy
  • bławatkowy
  • z czystka
  • lawendowy
  • z liści czarnej porzeczki

Kategorie
PoradnikiUroda