Czego samotnym matkom brakuje najbardziej?

Samotna matka też człowiek, ma potrzeby i marzenia.

Jesteś samotną mamą, której całym światem jest jej dziecko / są dzieci i to nie pozostawia złudzeń. Jak każda mama jesteś super bohaterką, dzielnie radzisz sobie ze wszelkimi przeciwnościami, jesteś zorganizowana lepiej niż niejeden manager. Chciałabyś łączyć karierę z prowadzeniem domu i wychowywaniem pociech. Ale pewnie bez trudu przyznasz się do tego, że samotne wieczory – kiedy w pojedynkę już podołasz wszelkim codziennym obowiązkom, które powinnaś dzielić z NIM – zdarza Ci się popłakać w poduszkę… Czym jest to spowodowane? Zmęczeniem, może czasem poczuciem bezsilności i niezrozumienia, a może również tęsknotą z tym KIMŚ. Przecież nie jesteś prawdziwą superwoman, nie ma takich. Jesteś tylko człowiekiem, kobietą, która potrzebuje bliskości tego JEDYNEGO. I mimo że w Twoim życiu miłość jest wszechobecna i widoczna w każdym spojrzeniu maluchów, to Ty tęsknisz też za tą nico inną miłością, bliskością: romantyczną, opiekuńczą, wspierającą. Przecież jak każda z nas chcesz czasem poczuć się tą delikatniejszą, słabszą, zaopiekowaną… Internetowe biuro matrymonialne MyDwoje.pl udowadnia, że samotna mama to osoba, której szczęście po prostu się należy.

Jak postrzegamy samotne mamy?

Czy postrzegamy samotne rodzicielstwo jako wyzwanie, czy raczej porażkę? Okazuje się, że o samotnych mamach wyrażamy się coraz cieplej i z większą tolerancją i uznaniem. Samotne macierzyństwo postrzegamy jako powód do wysokiego szacunku. Coraz lepiej zdajemy sobie sprawę jak dużo obowiązków spada na kobietę zajmującą się dziećmi w pojedynkę – zwłaszcza, jeżeli jest wyłączną żywicielką rodziny. Dlatego większość zapytanych zgodnie stwierdza, że postrzegają samotną mamę, jako kobietę zaradną, potrafiącą świetnie pogodzić wszystkie obowiązki. Uważa tak43% kobiet i 38% mężczyzn. Kolejne 30% respondentek i 26% respondentów uznaje, że są to kobiety, które co prawda radzą sobie, ale potrzebują pomocy i przywilejów i nie mają tu na myśli wyłącznie zasad savoir vivre czy wciąż modnego wśród mężczyzn bon ton, ale uważają oni, że samotne mamy nie są samo wystarczające i powinny otrzymać szersze wsparcie. Jednak aż 11 % kobiet i niestety tylko 2% mężczyzn uważa kobiety samotnie wychowujące dzieci za dobre organizatorki i świetne pracownice. Czyżby tylko panie zdawały sobie sprawę ze zdolności jakie musi posiadać kobieta, która musi pogodzić wszystkie funkcje związane z prowadzeniem rodziny? Polskie samotne mamy wciąż niechętnie doceniane są jako pracowniczki. Czy wynika to z nastawienia społeczeństwa, czy może raczej samych mam, które w niektórych przypadkach przyjmują postawę biorców? 5% zapytanych uważa, że samotne matki są siłaczkami, z trudem dźwigającymi swój ciężki los. Zupełnie negatywnie o tej grupie Polek wypowiada się mniejszość. 4% jest zdania, że są to samotnice, kobiety dysfunkcyjne, niepotrafiące wytrwać z jednym partnerem, a 3% za kobiety przegrane z nieudanym życiem.

Pomoc społeczna i państwowa dla samotnych matek

Co warto dalej robić? Użalać się nad sobą rozpamiętując przeszłość, czy raczej zamienić braki w atuty i stawić czoło wyzwaniom? Oczywiście, że to drugie! Choć samotne rodzicielstwo wynika z wielu przyczyn, nie warto się na nich skupiać. Lepiej podnieść wysoko czoło i ruszyć na podbój świata. Pamiętajmy, że szczęśliwa mama to szczęśliwe dziecko. Oczywiście, warto, by samotna mama dała sobie pomóc i korzystała przede wszystkim z przywilejów i wsparcia, jakie daje państwo i otoczenie – zwłaszcza, by móc zapewnić dzieciom przyszłość finansową, a sobie możliwość rozwoju i kariery. Samotne matki mogą korzystać ze świadczeń dedykowanych zarówno szczególnie im, jak i ogólnie rodzicom. Świadczenie rodzinne wraz z wieloma dodatkami, zasiłek 500+, rozliczanie się wspólnie z dzieckiem, fundusz alimentacyjny czy refundacja kosztów opieki nad dzieckiem pomogą każdej z pań w aktywizacji i zrobieniu pierwszego kroku ku niezależności i własnemu szczęściu. Podczas aplikacji o pracę warto podkreślić, że nie będziemy nadużywać przywilejów związanych z macierzyństwem i zwolnień utrudniających funkcjonowanie firmy, która daje nam szansę na rozwój, wręcz przeciwnie: jesteśmy zdeterminowane, by udowodnić, że jako samotne mamy damy radę! W tym wypadku warto również sięgnąć po pomoc bliskich i zaproponować dziadkom (również tym z drugiej strony) uczestnictwo w życiu wnuków. A może zatrudnienie innej samotnej mamy w roli niani będzie dobrym pomysłem?

Pozwólmy mamom się zakochać

Jesteś bardzo odpowiedzialna i poukładana. Wszystko musi być na tip-top. Przecież musisz zapewnić sama wszystko swoim dzieciom. Oczywiście, powoduje to duże obciążenie psychiczne i fizyczne. Weź sobie jednak także czas na swoje potrzeby. Nie martw się, że Twoje dziecko na tym straci, wręcz przeciwnie: może zyskać szczęśliwą mamę! Przecież dzieci rosną, potrzebują przestrzeni, a nie nadopiekuńczej mamuni, która pozbyła się zupełnie własnego życia, a żyje tylko i wyłącznie tym czym dziecko. Pomyśl, co może wnieść nowa osoba w życie Twojego maleństwa. Pozwól, by nowy, mądrze wybrany partner pokazał Twojej córce, jak mężczyzna traktuje i kocha kobietę – Ciebie – a synowi, jakim w przyszłości może byc partnerem. Przecież wzorce są tak ważne! Niech Twoje dzieci nauczą się, jak żyć szczęśliwie. Nie masz czasu na nowy związek, na szukanie partnera, strojenie się na randki w ciemno, z których i tak nic nie wyjdzie? Nie chcesz jednak zdać się na ślepy los, kawalerów umawianych przez ciotki i przypadek? Warto poszukać z głową oszczędzając Twój cenny czas. Kiedy wieczorem masz chwilę dla siebie zajrzyj do internetowego biura matrymonialnego. Dzięki profesjonalnemu podejściu i Twojej samoświadomości masz duże szanse, by wyszukać dla sibie kogoś odpowiedniego. Największe polskie biuro MyDwoje.pl pomaga odszukać dopasowane pary pod względem osobowości, priorytetów i celów życiowych, granic tolerancji i codziennych preferencji choćby co do wzrostu, wykształcenia i odległości do kandydata. Pierwszą fazę znajomości załatwicie online, co nie generuje stresu związanego z przygotowaniami i szukaniem opieki dla dzieci, a kiedy uznacie, że warto na pierwsze spotkanie, obiecującą randkę w ciemno, wystroisz się z radością!

Kategorie
Samopoczucie i zdrowie