Odchudzanie z głową – o czym musisz pamiętać?

Wiele osób decydując się na odchudzanie stosuje diety eliminacyjne. Jeśli polegają one na rezygnacji jedynie z produktów śmieciowych, będących źródłem gromadzenia się w organizmie szkodliwych tłuszczów trans, jest to odpowiednie postępowanie. Natomiast rezygnacja z potrzebnych organizmowi składników, przy braku odpowiedniej suplementacji, jest szkodliwym działaniem. O czym zatem trzeba pamiętać, aby odchudzać się w sposób racjonalny?

Zdrowe odchudzanie wymaga konsultacji z dietetykiem

Na samym początku odchudzania, warto skonsultować się z dietetykiem. Pomoże nam obliczyć dzienną podaż kalorii w oparciu o BMI i tryb życia. Stworzy również dla nas przykładowy jadłospis, z uwzględnieniem naszych preferencji żywieniowych, ewentualnych chorób wpływających na konieczność eliminacji niektórych składników z diety, alergii pokarmowych, a także stosowanych suplementów diety na odchudzanie, w racjonalnych dawkach.

Stwórz dzienniczek diety, pomoże Ci w odchudzaniu

Jeśli już jesteś po konsultacji i wiesz, co możesz, a czego absolutnie nie wolno Ci jeść, możesz stworzyć dzienniczek diety, w którym zapisywać będziesz wszystkie zjedzone danego dnia potrawy wraz z wyliczeniem liczby spożytych kalorii. Pozwoli to kontrolować postępy, trzymając się ustalonych zasad dietetycznych, do których należy między innymi nie pomijanie posiłków. Racjonalna dieta składa się z 5 posiłków, pozwala to wyregulować napady nagłego głodu na tyle, że będą zdarzać się coraz rzadziej. Pomijanie posiłków skutkuje magazynowaniem tłuszczu przez organizm, który w ten sposób chroni się przed głodem, a odchudzanie staje się nieefektywne. Poza tym często, jedząc zbyt rzadko, spożywa się jednorazowo znacznie obfitsze posiłki.

Nie przyspieszaj procesu odchudzania

Podstawowym błędem jest chęć odchudzenia się w krótkim czasie. Wiele osób doświadcza wtedy tzw. efektu jojo. Zdrowe odchudzanie to utrata 0,5 kg na tydzień. Większa utrata wagi nie jest wskazana i świadczy o tym, że niewłaściwie zbilansowaliśmy dietę i np. nie wchłaniamy odpowiednio określonych składników odżywczych. Przyspieszony metabolizm powodowany jest również stosowaniem różnorodnych suplementów diety na odchudzanie. Są one oczywiście pomocne, jednak nie można jednocześnie stosować kilku preparatów na ograniczenie wchłaniania tłuszczy, czy przyspieszenie metabolizmu. To droga do rozregulowania trawienia i całkowitego wyjałowienia jelit, z potrzebnych w procesie trawienia bakterii.

Stosuj zbilansowaną dietę

Każdy organizm potrzebuje porcji białka, tłuszczy, węglowodanów, a także witamin i mikroelementów. Zrezygnowanie ze spożywania posiłków przetworzonych, zawierających tłuszcze trans powinno być podstawą. Nie można wymawiać się brakiem czasu na przygotowywanie posiłków lub tym, że od czasu do czasu można pozwolić sobie na coś niezdrowego. Trzeba pamiętać o spożywaniu porcji warzyw i trzech porcji owoców. Jeśli zrezygnujemy z białka zwierzęcego, musimy niedobory uzupełnić wybierając np. tofu czy fasolę. Dodatkowo zdrowe odchudzanie warto wspomóc jedzeniem orzechów i stosowaniem olejów, np. migdałowego, aby dostarczyć niezbędnych tłuszczy.

Zdrowe odchudzanie – zniweluj ilość spożywanych cukrów prostych

Często stosując diety pozwalamy sobie na odrobinę przyjemności, co skutkuje potem wyrzutami sumienia. Jednak, jeśli zdarza się to stosunkowo rzadko, nie powinno mieć wpływu na proces odchudzania. Oczywiście nie należy całkowicie rezygnować z węglowodanów. Należy je przyjmować, ale w formie cukrów złożonych, metabolizowanych w organizmie dłużej i nie powodujących nagłego wyrzutu glukozy do krwi. Obniżanie jej przez insulinę powoduje, że głód może wrócić ze zdwojoną siłą, co powoduje błędne koło i przekształcenie nadmiaru glukozy w niechciany tłuszcz.

Stosuj „z głową” suplementy diety na odchudzanie

Suplementy diety na odchudzanie czasem mogą być koniecznością w sytuacji gdy organizm nie wchłania odpowiednio składników odżywczych. Mogą być również skuteczną bronią w walce z niechcianymi kilogramami. Odchudzanie wspomagane może być zieloną herbatą, ekstraktem z Garcinia Cambogia, czy też preparatem zawierającym ekstrakt z młodego jęczmienia. Wszystkie wymienione suplementy diety na odchudzanie wpływają na poprawę metabolizmu, a także mają działanie antyoksydacyjne. Nie można ich stosować jednocześnie i warto skonsultować dawkowanie z lekarzem. Odchudzanie „z głową” pozwoli Ci pozbyć się zbędnych kilogramów skutecznie, stopniowo i bez efektu jojo.

Kategorie
Poradniki