Badanie RTG u weterynarza

RTG to jedno z najczęściej zalecanych i wykonywanych badań w gabinecie weterynaryjnym. Ze względu na to, że umożliwia ono zobrazowanie tkanek, narządów, kości czy ciał obcych, np. połknięte przedmioty albo kamienie w pęcherzu moczowym.

Jak przygotować zwierzę do badania?

Podstawowa sprawa to żeby zdjęcia były jak najlepszej jakości pacjent powinien być na czczo, ponieważ pokarm w żołądku czy treść w jelitach mogą zafałszować badanie. Kiedy mamy przypadek, że ocenie będzie podlegała jama brzuszna to konieczne jest wcześniejsze podanie lewatywy. Należy także zdjąć wszelkie przedmioty z obszaru zdjęci, czyli obrożę, kaganiec itp. Dobrze jest przypatrzeć się sierści i wyeliminować ciała obce jeśli się takie znajdują.

Ponieważ zdjęcie rentgenowskie nie może zostać wykonane przypadkowo należy odpowiednio ułożyć pacjenta. Chodzi tutaj o odpowiednie ułożenie względem kasety i odległości od lampy. Każdy rodzaj zdjęcia ma przypisaną określone pozycje przy robienia zdjęcia RTG.

Podczas wykonywania zdjęć rentgenowskich właściciel często pomaga przy ułożeniu zwierzaka we właściwej pozycji. W celu ochrony przed szkodliwym działaniem promieni rentgenowskich stosuje się fartuchy ochronne.

Co można zdiagnozować na podstawie zdjęcie RTG?

Badanie Rtg ma bardzo szerokie zastosowanie w medycynie weterynaryjnej. Dzięki niej możliwe jest wykazanie między innymi: ciał obcych w żołądku czy jelitach, kamienie w pęcherzu żółciowym oraz złamania kości. Można także dokonać oceny kształtu, zarysów oraz położenia narządów, umożliwia wielokrotnie odnalezienie przyczyny problemów zdrowotnych.

Dzięki temu badaniu można wykryć guzy znajdujące się w obszarze klatki piersiowej czy jamy brzusznej. Zobaczyć można także ciążę oraz oszacować liczbę szczeniąt. Tych przykładów jest znacznie więcej ze względu na potencjał zdjęć rentgenowskich.

Na podstawie przeprowadzonego badania RTG oraz wcześniejszego wywiadu i badania klinicznego lekarz jest w stanie postawić diagnozę.

Artykuł opracowano dzięki zaczerpnięciu informacji z http://duowet.net/.

 

Kategorie
Inne tematy