Kiedy i jak zbierać zioła do domowej apteczki?

Domowa apteczka, oprócz środków leczenia farmakologicznego dostępnych w aptece, powinna być wyposażona również w zioła i rośliny lecznicze. Sporządza się z nich m.in. roślinne i homeopatyczne leki. Dlaczego warto mieć je w domu? Ponieważ są bezpieczne dla organizmu, a ich stosowanie nie wywołuje skutków ubocznych. Zioła możesz też zbierać samodzielnie.

W trakcie zbierania ziół pamiętaj o kilku istotnych zasadach. Jeśli będziesz stosować się do tego, co radzi ekologia i homeopatia, leki przez ciebie zrobione korzystnie wpłyną na twoje zdrowie, a jednocześnie nie naruszysz środowiska naturalnego i w kolejnych latach będziesz mógł korzystać ponownie ze sprawdzonych miejsc.

Homeopatia – leki z natury. Kiedy najlepiej zbierać zioła?

Zioła, z których robi się homeopatyczne leki do domowej apteczki, powinny być zbierane w ostatnich miesiącach wiosny (a więc w maju i w czerwcu) oraz latem. Na przeziębienie i grypę najlepsze będą dzika róża i rokitnik zwyczajny, na dolegliwości ze strony układu krwionośnego – dziki głóg dwuszyjkowy, za to przy ranach i oparzeniach doskonale sprawdzi się rumianek zwyczajny. Natomiast w przypadku kamicy nerkowej i nadciśnienia – perz.

Jeśli chodzi o kwiaty, najlepiej będzie, gdy zgromadzisz je na początku lub w pełni ich kwitnienia. Równie istotną kwestią jest pora dnia zbierania kwiatów. Powinny być suche, zatem najlepszą okazją do zbioru będą dni bez opadów, w godzinach południowych. Z czego to wynika? Otóż wilgotne zioła w trakcie ich przechowywania bardzo łatwo ciemnieją, tracąc przy tym wiele swoich właściwości. Lek, który uzyska się z takich ziół, nie będzie odpowiednio skuteczny.

Na początku kwitnienia zbieraj zioła, pamiętając jednocześnie o tym, by ścinać górne części łodygi. Przed okresem kwitnienia rośliny warto zbierać listki, zawierają one wówczas najwięcej korzystnych dla zdrowia składników. W ich przypadku także pamiętaj o tym, by były suche. Odrzucaj te, które mają na sobie plamy lub są pożółkłe. Jeśli chodzi o owoce, odpowiednią porą na zebranie będzie ich pełna (owoce mięsiste) lub wczesna (owoce z gatunku selerowatych) dojrzałość.

Zasady zbierania ziół

Nie zbieraj wszystkich kwiatów, część z nich pozostaw na roślinie. Dzięki temu będą one w stanie wytworzyć nasiona, co pozwoli na przedłużenie gatunku. Podobnie postępuj z owocami, które stanowią pokarm dla zwierząt, oraz liśćmi, za pomocą których roślina może się regenerować. Na zbiór ziół wybierz się z nożyczkami. Bez nich możesz doprowadzić do nieodwracalnego uszkodzenia rośliny.

Czego unikać podczas zbioru ziół?

Podczas zbiorów unikaj miejsc w pobliżu dróg szybkiego ruchu oraz na terenach przemysłowych. Znajdujące się tam rośliny są często zanieczyszczone. Zgodnie z tym, czego uczą nas ziołolecznictwo i homeopatia, leki będą skuteczne tylko wtedy, gdy zostaną stworzone z dobrych składników. Niewskazane jest ponadto zbieranie ziół w porze deszczowej oraz usuwanie wszystkich elementów roślin z jednego stanowiska. Zmniejsza się przez to szansę na obfity plon w kolejnym okresie wegetacyjnym.

Kategorie
Samopoczucie i zdrowie