Antykoncepcja hormonalna – czy jest bezpieczna?

W dzisiejszych czasach większość kobiet chce podejmować odpowiedzialne decyzje dotyczące macierzyństwa. Nie ma w tym nic dziwnego – robimy karierę, chcemy podróżować, mamy pasję. Nieplanowana ciąża może przekreślić to wszystko. Z tego właśnie powodu wiele kobiet decyduje się na stosowanie antykoncepcji hormonalnej. Inne jednak wciąż obawiają się, że przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych może negatywnie odbić się na ich zdrowiu. Jak jest naprawdę? Przekonajmy się.

Jak działają tabletki antykoncepcyjne?

W składzie tabletek antykoncepcyjnych najdziemy syntetyczne hormony, których działanie jest identyczne jak tych, które produkowane są przez ciało kobiety. Dzięki odpowiedniemu dobraniu ich proporcji, hormony te skutecznie hamują owulację a także zagęszczają śluz, dzięki czemu uniemożliwiają zajście w ciążę.

Tabletki znacznie bezpieczniejsze niż kiedyś

Jeśli obawiasz się przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych, ponieważ nie raz słyszałaś informacje o ich szkodliwości oraz skutkach ubocznych, które powodują – nie martw się. W tabletkach antykoncepcyjnych, które są dostępne na dzisiejszym rynku występują minimalne ilości hormonów. Dzięki temu nie powodują one już tycia czy braku libido. Niemniej ejdnak wciąż istnieją przeciwwskazania do ich przyjmowania np. zakrzepica.

Jak zminimalizować ryzyko?

Niezwykle ważnym dla kobiet, które chcą zabezpieczać się za pomocą tabletek jest wykonanie szeregu badań. Powinno być to nie tylko badanie ginekologiczne, ale również badania krwi. Ważne jest również to, by lekarz przeprowadził szczegółowy wywiad, dzięki któremu dowie się na jakie schorzenia cierpi pacjentka. Poza tym, każda kobieta przyjmująca tabletki antykoncepcyjne powinna regularnie odwiedzać swojego lekarza.

Podsumowując, antykoncepcja hormonalna w dzisiejszych czasach nie ma tak mocnego wpływu na organizm kobiety, jak miało to miejsce jeszcze kilkanaście lat temu. Jeśli kobieta, która zdecyduje się na ten rodzaj zabezpieczenia przed niechcianą ciążą będzie pod opieką lekarza nie ma powodu do obaw.

Artykuł opracowano dzięki konsultacji z http://aborcja.cz.

Kategorie
Samopoczucie i zdrowie