A ty co wybierzesz w „te dni”?

Girl in white panties holds a tampon during the monthly cycle

Każda dziewczynka pamięta ten wyjątkowy moment w swoim życiu – dzień, w którym staje się kobietą. Pierwsza miesiączka to oznaka, że jesteśmy gotowe, aby rodzić dzieci. Pojawia się zazwyczaj między 10-14 rokiem życia. Miesiączka, czyli krwawienie, występuje cyklicznie, średnio co 28 dni i trwa około 4-5. Jak w ciągu tych kilku dni się zabezpieczać, aby zachować komfort oraz prawidłową higienę?

Podpaska czy tampon?

I jedno i drugie ma swoich zwolenników. Dziś jednak coraz większą rzeszą zwolenniczek cieszy się ten drugi. Tampony zapewniają przede wszystkim wysoki komfort. Dobrze włożony tampon jest nieodczuwalny do tego stopnia, że można zapomnieć, że się go w ogóle ma! Tampon zabezpiecza również przed zabrudzeniem bielizny. Używając tamponu w „te dni” ze spokojną głową można zakładać nawet białe spodnie  Niektóre kobiety, w obawie przed zabrudzeniem bielizny, stosują podpaski ze skrzydełkami. Trzeba jednak pamiętać, że niektóre kobiety nie mogą stosować tego typu podpasek – bardzo często skrzydełka powodują podrażnienie skóry w okolicach miejsc intymnych. Również dzięki temu, że tampon zatrzymuje krew „w środku”, nie musimy obawiać się nieprzyjemnej woni, wydobywającej się z pochwy. Kobiety coraz częściej wybierają tampony O.B. – https://www.myob.pl/odkryj-tampony-obr, ponieważ po prostu dają im większą swobodę! W trakcie miesiączki nie muszą bowiem rezygnować z wizyty na basenie, kąpieli w jeziorze podczas wakacji, ani rekreacyjnej jazdy na rowerze, czy też uprawiania innego sportu.

Jak zaaplikować tampon?

To nie jest trudne, choć za pierwszym razem może wydawać się czarną magią. Aplikacja tamponu opisana jest w ulotce, która znajduje się w opakowaniu. Można również posłużyć się filmikiem instruktażowym, który dostępny jest na stronie internetowej O.B.. No i nie zapominajmy o higienie! Myjmy ręce zarówno przed, jak i po aplikacji tamponu.

Jak często zmieniać tampon?

W pierwszych dniach miesiączki, kiedy krwawienie jest obfite, należy zmieniać go co 2-4 godziny. Pod koniec krwawienia wystarczy, że zmienimy go po 4-6 godzinach. Tampon, który zbyt długo znajduje się w pochwie jest niebezpieczny! Może być źródłem zakażenia, co może z kolei może objawiać się ostrymi bólami brzucha, gorączką, a nawet utratą przytomności. To nie znaczy jednak, że absolutnie nie można używać tamponów w nocy, nawet jeśli śpimy dłużej niż 6 godzin. Trzeba jednak pamiętać o tym, żeby zaaplikować tampon tuż przed spaniem i zaraz po przebudzeniu wymienić go na nowy. To bardzo ważne nie tylko ze względów higienicznych, ale przede wszystkim ze względu na nasze zdrowie.

Kategorie
Samopoczucie i zdrowie