Pomysły na domowe przetwory. Jaki sprzęt przyda się do wykonania domowych przetworów?

Pora letnia zachęca do robienia domowych przetworów, zapasów na zimę, by móc także zimą cieszyć się zdrowymi posiłkami.

Owoce aż kuszą, aby zamknąć je w słoiki lub butelki. Przedstawiamy pomysły na domowe przetwory. Jaki sprzęt przyda się do wykonania domowych przetworów?

Soki owocowe

Ceny owoców w sezonie są niskie, a bogactwo ich rodzajów zachęca do smakowania. Jeśli chodzi o soki, owoce nie muszą być doskonałe, lśniące. Nawet nie powinny. Lśniąca, idealna skórka może świadczyć o używaniu sztucznych nawozów, nabłyszczaczy i pestycydów. Owoce nie powinny być jednak nadpsute. Najlepsze są oczywiście polskie jabłka. Na soki nadadzą się odmiany Jonagold, Champion, Gala i Golden Delicious. Do wyciskania soku z owoców np. jabłek sprawdzą się wyciskarki do soków. Owoców nie trzeba obierać. W skórce jest bardzo wiele witamin, które wyciskarka nie naruszy. Trzeba pamiętać, aby dla dłuższego przechowywania soku dokonać jego pasteryzacji.

Suszone owoce

Nie zawsze owoce trzeba zamykać w słoikach. Owoce suszone mają często o wiele więcej witamin, niż te świeże i choć faktycznie charakteryzują się większą kalorycznością, są wskazane nawet na diecie, oczywiście w rozsądnych ilościach. Suszarka do owoców znacznie ułatwi i usprawni proces suszenia. Suszenie w domowych warunkach, tradycyjnymi sposobami może skończyć się porażką. Nie trudno o wilgoć, która może przyczynić się do rozwoju pleśni. W urządzeniu należy umieścić umyte oraz uprzednio obrane owoce. Najlepiej pokroić je w cienkie plastry o samej grubości. Smaczne i zdrowe suszone owoce to morele, śliwki, figi, a także polskie jabłka. Suszarki sprawdzają się także do suszenia owoców lasu, czyli grzybów, których latem także nie brakuje.

Soki warzywne

Na przetwory domowe nadają się nie tylko owoce. Warzywa dostępne w porze letniej mają najwięcej witamin. Z nich także można przygotować smaczne i zdrowe soki, po które sięgniemy w depresyjny długi jesienny i zimowy wieczór. Wszak warzywa można jeść na kolację nawet będąc na diecie. Wyciskarki do warzyw zapewniają esencjonalne i gęste soki bez utleniania. Można do nich wrzucić także większe warzywa, a także warzywa z umytą skórką. Modele wolnoobrotowe nie niszczą wartości odżywczych zawartych w warzywach.

Kategorie
Inne tematy