Jakie są zasady bezpiecznej kuracji antybiotykowej?

Gdy zaatakują nas bakterie, warto zastosować kurację antybiotykową. Antybiotyk szybko i skutecznie zwalczy zakażenie, jednak równie szybko wyjałowi naszą mikroflorę bakteryjną jelit. Dodatkowo może wywołać szereg działań niepożądanych, takich jak wzdęcia lub biegunka. Czy można tego uniknąć? Jaką rolę przy antybiotyku odgrywają probiotyki? Sprawdź, jakie są podstawowe zasady bezpiecznej antybiotykoterapii.

Kiedy należy przyjmować antybiotyki?

Antybiotyki należy stosować tylko i wyłącznie w walce z infekcją bakteryjną. Nie działają one na wirusy, dlatego przyjmowanie ich w trakcie leczenia infekcji wirusowej jest całkowicie niezasadne. Zadaniem antybiotyku jest zwalczenie szkodliwych bakterii, które odpowiadają za infekcję. Niestety przy okazji zwalczania patogennych bakterii, antybiotyk niszczy też te dobre, które odpowiadają za równowagę mikroflory jelitowej. W związku z tym zażywanie antybiotyków podczas grypy czy przeziębienia, wywołanych w 95% przez wirusy, nie tylko nie pomaga wyleczyć choroby, ale wręcz obniża odporność, powodując tym samym spustoszenie w mikroflorze jelit. Jeżeli zatem lekarz zaleca przyjęcie antybiotyku, warto dopytać, na jakiej podstawie to robi i czy jest pewien, że jest to absolutnie konieczne.

Główne zasady bezpiecznej kuracji antybiotykowej

Zasadą nr 1 w antybiotykoterapii jest przyjmowanie antybiotyków wyłącznie w uzasadnionych przypadkach, to znaczy wtedy, gdy choroba jest wywołana przez patogenne bakterie. Często nie zużywamy do końca antybiotyku i chowamy go do apteczki. Pod żadnym pozorem nie powinniśmy po nie sięgać bez konsultacji z lekarzem, bo antybiotyk jest lekiem na receptę, którą musi wystawić specjalista. Nie wolno przyjmować antybiotyków, gdy czujemy, że zbliża się choroba i chcemy zapobiec jej rozwinięciu się. Stosowanie antybiotyków w ramach profilaktyki może być groźne dla zdrowia.

W przypadku ostrych infekcji bakteryjnych stosuje się antybiotyki, które zwalczają różne szczepy szkodliwych bakterii tj. takie o szerokim polu działania. Tego typu antybiotyki zwiększają szansę na skuteczne wyleczenie infekcji. Powinniśmy też wykonać badania laboratoryjne, takie jak posiew i antybiogram, dzięki którym będzie można precyzyjnie dopasować antybiotyk do bakterii, które zaatakowały nasz organizm.

Antybiotyki zawsze stosujmy zgodnie z zaleceniami lekarza. Należy bezwzględnie przestrzegać wyznaczonych dawek leku oraz czasu antybiotykoterapii. Nie wolno przerywać leczenia przed czasem, nawet jeśli czujemy się już zdrowi. Z pozoru możemy czuć się lepiej, ale gdy odstawimy leki, objawy szybko powrócą, a wówczas ponownie może zajść potrzeba przyjmowania antybiotyku.

Osłona przy antybiotyku

Ważną częścią bezpiecznej antybiotykoterapii jest tzw. osłona. Osłona przy antybiotyku to dobry probiotyk, który niweluje niepożądane skutki działania antybiotyku. Chroni on mikroflorę bakteryjną jelit, zmniejszając prawdopodobieństwo wystąpienia objawów, takich jak m.in. biegunka.

Szukając osłony przy antybiotyku, warto też przyjrzeć się synbiotykowi. To nowoczesne rozwiązanie, łączące probiotyk z prebiotykiem, czyli dobrych bakterii ze składnikiem odżywczym, które stymuluje namnażanie się bakterii probiotycznych. Probiotyki czy synbiotyki warto stosować również po zakończeniu leczenia, aby w pełni uzupełnić mikroflorę jelit.

Kategorie
PoradnikiSamopoczucie i zdrowie