Jaki materiał do szycia jest najprzyjemniejszy w dotyku?

Na świecie istnieje mnóstwo materiałów, z których każdy ma w sobie coś wyjątkowego. Mowa tu nie tylko o klasycznych, dawnych rodzajach tkanin, ale także współczesnych, syntetycznych materiach. Każda tkanina to osobna historia, nie tylko tego w jaki sposób powstała i dotarła do nas, ale także jak kształtowała się technologia szycia na przestrzeni lat. Od wieków zachwycamy się przyjemnymi tkaninami, jednak czy ciężko rozstrzygnąć jaki materiał jest najprzyjemniejszy w dotyku?

Jedwab

Naturalne włókno jedwabiu pochodzenia zwierzęcego jest uznawane za jedno
z najprzyjemniejszych w dotyku włókien na świecie. Jedwabne bluzki czy spódnice są miękkie, gładkie i charakterystycznie śliskie. Tkanina jedwabna często ma piękny, nienachalny połysk. Uznawana za tkaninę ekskluzywną, symbol luksusu.

Aksamit

Niezwykła tkanina bawełniana z krótką osnową włosową. Jest symbolem miękkości
i delikatności. Włoski, które go pokrywają są rodzajem pluszu, mają delikatną strukturę
i miękkość. Dowodem na przyjemność jaką daje dotyk do aksamitu jest wyrażenie „aksamitny”. Odnosi się on nie tylko do materiałów, a wydźwięk ma zdecydowanie pozytywny.

Welwet

Rodzaj pluszu. Niezwykle przyjemny w dotyku, z delikatnym meszkiem, tzw. okrywą włókienną. Jest delikatny, subtelny, bardzo kobiecy. Ma nieco wyższą okrywę niż aksamit, ale nie różni się od niego znacząco. Swoją miękkość zawdzięcza specjalnemu splotowi.

Polar

Jest to rodzaj dzianiny wykonanej z tworzyw sztucznych. Często używana w produkcji koców i ubrań dla dzieci. Polar jest ciepły, ma delikatny meszek, jest przyjemny w dotyku. Jest paroprzepuszczalny i termoizolacyjny. Łatwo się mechaci i niszczy.

Wybór odpowiedniego materiału nie należy do zadań prostych, a rozstrzygnięcie który z nich jest najdelikatniejszy i najprzyjemniejszy może okazać się niewykonalne. Po moc inspiracji w zakresie materiałów zapraszamy na stronę ctnbee.com która o materiałach wie więcej, niż moglibyśmy się spodziewać!

Kategorie
Inne tematyPoradniki