Jak rozmawiać z córką o antykoncepcji?

Każda mama, której córka wkracza w nastoletnie życie obawia się o to, jak się ono potoczy. Jedna z obaw dotyczy rozpoczęcia współżycia. Tymczasem wystarczy szczerość i otwartość, by uniknąć większości problemów, które mogą się z tym wiązać. Przede wszystkim każda mama powinna zadbać o to, by córka wiedziała jak ważna jest antykoncepcja. Podpowiadamy w jaki sposób poprowadzić taką rozmowę!

Unikaj krępacji i wstydu

Aktywność seksualna jest zupełnie normalną częścią życia każdego z nas. Poza tym, w rozmowie ze swoją córką nie musisz przecież ani wypytywać jej o szczegóły swojego życia, ani też opowiadać o sobie. Chodzi raczej o przekazanie wiedzy w serdecznej atmosferze. Pamiętaj, że dziewczyna, która jest dobrze poinformowana w temacie antykoncepcji jest w stanie zatroszczyć się o swoje bezpieczeństwo i uniknąć negatywnych konsekwencji takich jak nieplanowana, wczesna ciąża.

Przedstaw alternatywy i pozwól córce zdecydować

W dzisiejszych czasach młodzi ludzie mogą wybierać spośród wielu środków antykoncepcyjnych. Łatwo dostępne i tanie prezerwatywy chronią nie tylko przed ciążą, ale również przed chorobami. Córka może postawić również na antykoncepcję hormonalną, która jest dobrym wyborem szczególnie w przypadku gdy ma stałego partnera. W dzisiejszych czasach tabletki zawierają minimalną dawkę hormonów, dzięki czemu są bezpieczne nawet dla młodych dziewcząt. Poza tabletkami, wśród nastolatek popularne są również plastry, dzięki którym nastolatka nie musi pamiętać o codziennym, regularnym zażywaniu tabletek.

Pomóż znaleźć córce dobrego ginekologa i zaproponuj towarzystwo

Nie da się ukryć, że pierwsza wizyta u ginekologa bywa dla nastolatki stresującym i krępującym wydarzeniem. Zadbaj o to, by tak nie było. Przede wszystkim pomóż jej znaleźć specjalistę, który cechuje się empatycznym podejściem do pacjentek. Opowiedz jak wygląda wizyta i czego może się spodziewać. Uprzedź o tym, że lekarz może pytać ją o różne, również intymne kwestie. Poza tym zaproponuj, że potowarzyszysz jej w drodze do lekarza. Świadomość, że za drzwiami gabinetu czeka ktoś bliski może pomóc twojej córce w walce ze stresem. Jednocześnie nie narzucaj się – być może twoje towarzystwo będzie ją krępowało.

Artykuł opracowano dzięki informacjom z http://aborcja.cz.

Kategorie
Poradniki