Czym jest i skąd bierze się nieświeży oddech?

Nieświeży oddech to inaczej halitoza. Jest to problem, który może dotyczyć każdego i bardzo często jest efekt niedostatecznego i długotrwałego zaniedbania jamy ustnej i jej higieny. Niestety powrót do regularnego szczotkowania zębów zawsze może likwidować problem szybko oraz skutecznie. Bardzo często to nie samo mycie, ale raczej niemycie uzębienia będzie przyczyną. Przy codziennej higienie jamy ustnej nie można zapominać także o dziąsłach, policzkach od wewnątrz i języku, na których gromadzić się będzie dużo bakterii.

Nieświeży oddech będzie powstawał w czasie procesu rozkładu resztek jedzenia w jamie ustnej. W trakcie ich rozkładania bakterie beztlenowe będą tworzyć związki siarki. Stężenie można zmierzyć halitometrem, który będzie działał podobnie jak alkomat. Bada się poziom w wydychanym powietrzu. Najwięcej bakterii znajduje się w jamie ustnej około 2-3 godziny po zjedzeniu posiłku. Wtedy najlepiej będzie sprawdzać czy ten problem nas dotyczy. Można to robić przecierając suchą szczotka zęby, język, policzki a potem odłożyć szczoteczkę. W celu diagnozowania problemu należy powąchać szczoteczkę po około 30 minutach.

Przyczyny nieświeżego oddechu

Wydaje się sprawą oczywistą, że bagatelizowanie codziennego szczotkowania zębów będzie prowadzić do nieświeżego oddechu. Sprawa jest jednak bardziej złożona. Cały proces będzie polegał na tym, że nie do końca usunięty osad nazębny będzie ulegał mineralizacji. W związku z tym tworzy się kamień nazębny. Ten pod wpływem papierosów bądź picia kawy będzie miał charakterystyczną ciemną barwę. Nie wygląda to estetycznie. Przy okazji warto wspomnieć, że pozostawione w zębach resztki jedzenia stanowią doskonałą pożywkę dla bakterii oraz grzybów. W efekcie natomiast prowadzi do rozwoju próchnicy a także innych chorób jamy ustnej. A pojawienie się tych chorób będzie potęgować problem związany z pojawieniem się nieświeżego oddechu w przypadku danej osoby.

Kategorie
Samopoczucie i zdrowie